Pacjent, u którego podejrzewa się chorobę nowotworową, musi być jak najszybciej zdiagnozowany i bezzwłocznie rozpocząć leczenie.
W ramach Pakietu Onkologicznego pacjenci leczeni są bezpłatnie. Koszty pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi Pakietu.
Pakiet onkologiczny
Pacjent, u którego podejrzewa się chorobę nowotworową, musi być jak najszybciej zdiagnozowany i bezzwłocznie rozpocząć leczenie.
W ramach Pakietu pacjenci leczeni są bezpłatnie. Koszty pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.
Od 1 stycznia 2015 r. rozpoczęliśmy diagnozowanie i leczenie pacjentów zgodnie z tzw. szybką ścieżką onkologiczną, na którą składają się trzy elementy:
- szybka diagnostyka,
- szybkie leczenie,
- skoordynowana opieka długofalowa po zakończonym leczeniu.
W procesie diagnostyki i leczenia onkologicznego biorą udział:
- Lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej – podstawowa diagnostyka i szybka decyzja
- Lekarz Specjalista – potwierdzenie nowotworu i określenie jego stadium, na które składają się:
- diagnostyka wstępna – etap diagnostyki prowadzącej do potwierdzenia bądź wykluczenia nowotworu, czyli postawienia diagnozy.
- diagnostyka pogłębiona – etap diagnostyki mający na celu określenie typu wykrytego nowotworu, stopnia zaawansowania, oraz liczby i miejsc ewentualnych przerzutów.
Łączny docelowy czas na wykonanie diagnostyki wstępnej i pogłębionej, uwzględniający jeden dodatkowy tydzień na przemieszczenie się pacjenta wraz z dokumentacją medyczną pomiędzy podmiotami udzielającymi świadczeń, to w 2015 roku 9 tygodni.
- Sieć Diagnostyczno-Terapeutyczna – kompleksowa opieka i skoordynowane leczenie:
- lekarz specjalista kieruje pacjenta ze zdiagnozowanym nowotworem na tzw. konsylium
- konsylium, w którego skład wchodzi obowiązkowo onkolog kliniczny, radioterapeuta, chirurg i radiolog, a w którym może uczestniczyć także psycholog, pielęgniarka bądź inny pracownik medyczny, decyduje o sposobie i harmonogramie leczenia oraz wybiera osobę nadzorującą,tzw. koordynatora – w naszym szpitalu jest to Aleksandra Maślińska (tel. 795 130 992).
- Monitoring po zakończeniu leczenia – program stałej opieki po zakończeniu leczenia koordynator opieki przekazuje pacjenta (wraz z dokumentacją oraz zaleceniami) pod opiekę specjalisty, jeśli wyniki badań nie wykazują pogorszenia stanu zdrowia, pacjent – z programem stałej opieki długofalowej – kierowany jest do lekarza POZ, który staje się ponownie lekarzem prowadzącym.
Szczegółowe informacje na temat pakietu onkologicznego na pakietonkologiczny.gov.pl/.
Opracowano na podstawie: www.mz.gov.pl.