Odpowiedzi na pytania

Co to jest badanie MR?

Jest to metoda badania, w której wykorzystuje się zjawisko jądrowego rezonansu magnetycznego. Pacjenta umieszcza się w silnym polu magnetycznym i dodatkowo poddaje działaniu fal radiowych. W wyniku skomplikowanych procesów zachodzących wewnątrz organizmu przetworzonych w trakcie badania przez system komputerowy tworzony jest obraz badanego narządu w dowolnej j płaszczyźnie i trójwymiarowo.

Jak należy przygotować się do badania MR ?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak ze względu na możliwość podania kontrastu w trakcie badania, wskazane jest aby pacjent nie spożywał posiłków na 2 godz. przed badaniem. Ze względu na silne pole magnetyczne występujące w pomieszczeniu, w którym wykonuje się badanie zaleca się oby odzież pacjenta pozbawiona była części metalowych (guziki, zamki, cekiny).

Ile trwa badanie rezonansem magnetycznym ?

Badanie trwa ok. 25 min., w przypadku konieczności podania kontrastu badanie przedłuża się do ok. 45 min.

Co to jest badanie TK ?

Jest to metoda badania, w której przy użyciu promieniowania rentgenowskiego uzyskuje się obrazy (przekroje) badanego obszaru ciała. W trakcie badania lampa rentgenowska, inaczej niż w tradycyjnym badaniu rtg, porusza się ruchem okrężnym wokół osi długiej pacjenta. Wiązka promieniowania po przejściu przez ciało pacjenta ulega osłabieniu. Stopień osłabienia rejestrowany jest przez układ detektorów. Uzyskane wartości rejestrowane i przetwarzane są przez system komputerowy tworzący obraz badanego obszaru ciała.

Jak należy przygotować się do badania TK ?

Pacjent na badanie powinien zgłosić się z osobą towarzyszącą. Przed badaniem powinien usunąć z badanej okolicy wszelkie metalowe elementy takie jak zamki, guziki, klamry pasków, agrafki itp. oraz zdjąć spinki do włosów, biżuterię, okulary, aparaty słuchowe, niestałe protezy zębowe.

W badaniach tomografii komputerowej dla uzyskania lepszego obrazu często podaje się środki cieniujące (kontrasty) dożylnie lub/i doustnie, dlatego na 4 godziny przed badaniem należy powstrzymać się od spożywania posiłków.

Pacjent, u którego zaplanowano wykonanie badania z kontrastem, powinien być dobrze nawodniony, dlatego wskazane jest aby przez ok. 6 godzin przed badaniem pił 1 litr niegazowanej wody.

Ile trwa badanie tomografii komputerowej ?

Badanie trwa od 3 do 15 minut, podczas których należy uważnie słuchać poleceń personelu.

Czy na odpłatne badanie RM potrzebne jest skierowanie?

Nie na badanie MR odpłatne nie jest potrzebne skierowanie, pacjent po przyjściu na badanie sam wypełnia skierowanie i ankietę zawierającą informację na temat przeciwwskazań do badania.

Czy na odpłatne badanie TK potrzebne jest skierowanie?

Tak, na badanie odpłatne tomografii komputerowej potrzebne jest skierowanie od lekarza.

Co to jest środek kontrastowy?

Środek cieniujący tzw. kontrast to płynna substancja stosowana w badaniach diagnostycznych w celu uszczegółowienia uzyskiwanego obrazu. W wyniku jego zastosowania poprawia się jakość wykonywanego badania.

Jest często stosowany jednak nie w każdym przypadku. Jeżeli zostanie zastosowany podczas Państwa badania, to oznacza, że lekarz zlecił jego podanie. Jest to normalna część procesu obrazowana i nie powinna niepokoić.

Środek cieniujący jest częściej podawany w badaniach tomografii komputerowej niż rezonansu magnetycznego.

W jaki sposób podawany jest środek kontrastowy?

Środek kontrastowy podawany jest dożylnie lub/i doustnie.

Dożylnie poprzez wenflon założony na przedramieniu pacjenta, za pomocą strzykawki automatycznej lub poprzez ręczne wstrzyknięcie.

W niektórych przypadkach w miejscu wkłucia może wystąpić uczucie zimna, jest to normalna reakcja, która szybko ustępuje.

W większości przypadków w badaniach TK jamy brzusznej i miednicy małej kontrast
w postaci wodnego roztworu podaje się również doustnie. Pacjent otrzymuje przygotowany przez pielęgniarkę wodny roztwór na godzinę przed badaniem. Kontrast powinien pić powoli i małymi łykami, zgodnie ze wskazówkami przekazanymi przez pielęgniarkę.

Czy badania MR i TK są bezpieczne?

Obydwie metody są bezpieczne i stosowane od wielu lat.

Badanie MR uważane jest za bardzo bezpieczne. W celu wykonania badania wykorzystuje się pole magnetyczne i fale radiowe, których działanie nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.

W badanie TK wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie, jednak dawki na które jest narażony pacjent w trakcie badania są bezpieczne. Z powodu wykorzystania promieniowania rentgenowskiego wykonywanie tego rodzaju badań ograniczane jest u dzieci i młodzieży.

Powszechnie też stosowane są osłony radiologiczne.

Dlaczego w trakcie badania MR panuje taki hałas?

We wnętrzu aparatu MR umieszczone są magnesy tzw. cewki gradientowe, które na przemian są szybko włączane i wyłączane. To wprawia je w wibracje wywołujące charakterystyczny stukot, który słuchac podczas pracy aparatu.

Jest to zjawisko normalne i nie należy się go obawiać.

Czy hałas w trakcie badania MR jest groźny?

Hałas przy badaniu MR nie jest groźny, jeżeli powoduje dyskomfort możecie Państwo poprosić o zatyczki do uszu lub słuchawki.

Kontakt

ul. Królewiecka 146, 82-300 Elbląg
Rejestracja tel. 55 235 89 89 
fax 55 234 04 69
Poniedziałek - Piątek godz. 8.00 - 17.00

Projekt i realizacja © 2015 agencja reklamowa soluma – projektant stron www
Wszystkie materiały zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.

Content

Od 1 stycznia 2015 r. rozpoczęliśmy diagnozowanie pacjentów zgodnie z tzw. szybką ścieżką onkologiczną.

Szczegółowe informacje dla pacjentów oraz poradni zainteresowanych współpracą w ramach pakietu onkologicznego uzyskacie Państwo pod nr tel. 55 235 89 89.
http://pakietonkologiczny.gov.pl/